Видими ленти за индикация може да видите от твърд каучук, когато протектора е износен. Ако не сте сигурни къде се намират, ще видите маркировка на пояса, която указва къде да гледате.
Допустима дълбочина на каналите на протектора е 1.6mm. Когато тази дълбочина е по-малка сцеплението на гумата с пътната настилка намалява и карането на автомобила става опасно. Може да фи проверите с уред за измерване на дълбочината на протектора (те не са скъпи, ако нямате такъв) и измерете както вътрешната, така и външната част на грайфера.
На мокра настилка, вдлъбнатините между грайферите изтласкват водата под гумата. Стандартна нова лятна гума има дълбочина на грайфера около 6-7 мм. При намялаването й наполовина, се увеличава рискът от аквапланинг (плъзгане върху повърхноста на водата), особено при движение с висока скорост. На сняг, специалните вдлъбнатини на грайфера, наречени ламели, “захапват” снега. Колкото е по-малка дълбочината им, толкова по-слабо е сцеплението.
Когато дълбочината на грайфера спадне под 2-3 мм, намалява сцеплението на мокри или заснежени настилки. На повечето съвременни гуми, има специални маркери, разположени между грайферите, които показват кога гумата е износена до лимита си.